Kuchnie bez gazu

W kuchniach coraz częściej spotyka się zastępowanie płyt gazowych, elektrycznymi. Gaz staje się rzadkością w nowoczesnych wnętrzach.

W budynkach wielorodzinnych jest praktycznie nieobecny, gdyż deweloperzy nie decydują się na jego instalację w całym budynku. Trochę z oszczędności w instalacjach, a trochę ze względu na większe bezpieczeństwo. Zyskuje na tym architektura wnętrza, gdyż rury gazowe wg przepisów muszą być prowadzone na wierzchu więc nieco zaburzają jego harmonię.

Płyty grzewcze, elektryczne doskonale sprawdzają się w kuchniach. Dobrze się prezentują "wtopione" w blat kuchenny. Ich producenci prześcigają się w ofercie różnorodnych form wykończenia i kształtów pól grzewczych, co zadowoli nawet najbardziej wybrednego klienta. Niebagatelne znaczenie dla użytkownika ma także fakt energooszczędności w czym pomaga technika indukcyjna. Ale należy pamiętać, że wymaga ona odpowiednich naczyń dostosowanych do indukcji.

Na koniec warto podkreślić, że płyty grzewcze, elektryczne w kuchniach muszą być podłączane do instalacji elektrycznej przez uprawnionego elektryka, gdyż zależy od tego ważność gwarancji na płytę, której udziela jej producent.

Dziś w kuchniach dominuje prosta forma i jasne kolory

Producenci mebli kuchennych spotykają się coraz częściej z wyjątkową oszczędnością i prostotą formy projektowanych kuchni. Klienci wybierają jasne kolory frontów i wnętrza zabudowy kuchennej. Może to wynikać z faktu, że jasne kolory powiększają optycznie wnętrze. Dominują fronty kuchenne bez uchwytów, co determinuje wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań technicznych dla ich otwierania i zamykania. A tam, gdzie są one niezbędne np. we froncie lodówki lub zmywarki, zastosowanie mają bardzo delikatne uchwyty relingowe, płaskie na krawędzi frontu lub frezowania na palce. Prosta forma frontu w połączeniu z jasnymi lub wręcz białymi kolorami daje efekt chłodnej elegancji i niczym nie zmąconej czystości.

Kuchnia - częścią otwartej przestrzeni

Klienci chcący wykorzystać maksymalnie swoje metry kwadratowe decydują się często na zabudowę kuchenną, stanowiącą jednocześnie część otwartej przestrzeni i strefy dziennej w mieszkaniu. Dla producenta zabudowy kuchennej stanowi to dodatkowe wyzwanie projektowe i wykonawcze. Kuchnia musi być wówczas doskonale wkomponowana w otoczenie mieszkania i stanowić z nim spójną całość.

Użyte materiały, kolory i struktura wykończenia elementów wyposażenia kuchni powinna się komponować z całością i nie burzyć formy wnętrza. Dlatego już na etapie projektowania należy dokładnie rozpoznać potrzeby Klienta i jego preferencje co do pomysłu na wnętrze. Szczególnie, że kuchnia może być widoczna z niemal każdego miejsca mieszkania.

Fronty kuchenne - ogrom możliwości

Wybór materiałów i kolorów na fronty zabudowy kuchennej jest tak ogromy, że można się pogubić. Przeciętny klient nie ma nawet pojęcia ile różnych możliwości drzemie w dostępnych dziś materiałach.

Najbardziej popularne są w obecnej dobie fronty lakierowane na płycie MDF z różnym wykończeniem powierzchni oraz w całej gamie dostępnych kolorów. Klient może skorzystać z pełnej palety RAL lub NCS przy wyborze odpowiedniego dla siebie koloru.

Chętnie wybieranym rodzajem frontu jest też drewno lite krajowych gatunków. Pokrywane bejcami i lakierami różnych rodzajów dla wydobycia ich naturalnego piękna i dostosowania do charakteru wnętrza. Zdarza się, że klienci sięgają po fronty z gatunków egzotycznego drewna, które jest piękne w swojej formie i dodaje nuty egzotyki do naszej kuchni. Najczęściej są one pozostawione w naturalnej formie pokryte tylko warstwą oleju lub olejo-wosku, bez warstw lakieru i bejcowania.

We wnętrzach, gdzie konieczne jest zastosowanie szczególnej formy frontów, aby podkreślić wyjątkowy charakter kuchni stosowany jest fornir. Naturalny lub modyfikowany. W gamie dostępnych fornirów jest bardzo duży wybór i każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Rodzaj wykończenia frontów fornirowanych może być taki, aby uwydatniał piękno drewna, z którego został zrobiony.